«І на сторожі коло їх
Поставлю Слово»
Тарас Шевченко («Подражаніє 11 псалму»)
Людство пізнає нелегкі часи. Вочевидь, на всіх землян чекають ще більш жорсткі випробування, в яких наша цивілізація може припинити своє існування. Більшість із нас усвідомлює, що всі апокаліптичні катастрофи, які ми спостерігаємо, спричинені безвідповідальністю і недалекоглядністю людських вчинків. Рішення до їх сподіяння людина приймає, керуючись своїми моральними засадами. У свою чергу суспільна мораль формується саме мистецтвом. Саме через сприйняття витворів мистецтва зароджуються моральні засади людини. Ставлення до явищ чи подій, спричинених вчинками героїв мистецьких творів, а отже – і нашою творчістю, формують моральні еталони аудиторії. Якісні емоційні враження від драматургії закріплюють ці засади у свідомості та підсвідомості людей. Саме таким чином найтонша енергія Натхнення Божого втілюється на фізичному рівні, у суспільних відносинах. Саме на митців покладається Творець у своїх намаганнях покращити людство, піднести його суспільну мораль і духовність на більш високий рівень, зробити його щасливим, а не стражденним. Таким чином, самеми, служителі Слова, а значить разом із митцями і журналісти, науковці, освітяни тощо, найбільш відповідальні за стан моралі та духовності нашого суспільства. А отже нам усім, разом із представниками влади, що зобов’язані підтримувати наші ініціативи на цьому полі, і відповідати за нашу інертність чи бездіяльність у спостереженні процесів самознищення мільярдів душ.
Тим часом засліплене сріблолюбством та марнославством людство робить усе можливе для прискорення руйнації фундаментальних основ цивілізації. На яку сферу діяльності людини не поглянь – все робиться навиворіт від природної мети призначення. Медицина працює на збагачення купки олігархів – фармацевтів, але не на оздоровлення людини; харчова промисловість на збут хімічних сполук і отруєння споживача, але не для того, щоб його нагодувати; усі виконавчі гілки – на збереження влади папірців і руйнацію усіх позитивних ініціатив, а не для покращення способів самоврядування, промисловість існує заради забезпечення військових конфліктів, у яких вирують Смерть та страждання. Духовенство все наполегливіше провокує розбрат суспільства, замість консолідації перед найважчими випробуваннями. А ущербна ерзац-культура, вочевидь, створена за задумом сатани на спротив творчості за Натхненням Божим, підкріплена некоректними діями ЗМІ, прискорює процеси подальшого розбещення суспільства та розквіт марнославства з метою поглиблення процесів самознищення. Чи заслуговує суспільство, головним продуктом якого є енергія страждання, на існування в живій, гармонійно вибудованій на енергії Любові системі Земля – Сонце – Всесвіт?
Зробити Душу людини чистішою, відновити здатність бути щасливою, щоб допомогти повернути суспільству духовність, відповідні до неї розумність і моральність вчинків і встигнути зупинити процеси самознищення, покликані Посланці Божі: істинно натхненні поети, письменники, художники, музиканти… Більше того, на певному етапі гармонійного інтелектуально-духовного розвитку людина прозріває і починає відчувати наслідки своїх вчинків для багатьох поколінь уперед. Спільнота таких людей назавжди відмовиться від негативних кроків і зможе побудувати гармонійно розвинуту цивілізацію на засадах злагоди і справедливості. У тому, щоб відродити таку духовність, і полягає місія творчої інтелігенції на Землі.Всі жахи сучасної цивілізації – від голодних, невиліковно хворих дітей-калік, до аномалій глобального потепління – наслідки бездуховності. Ці дірки, ці «чорні діри» у соціальній картині ніколи не «залатати», доки ми не оздоровимо суспільну мораль.
І це цілком можливо – в кожного з митців може бути надзвичайно розгалужена аудиторія. На практиці їхня місія може реалізуватись не тільки пасивною творчістю задля «високого» мистецтва. Але й шляхом проведення з максимально можливим дискусійним висвітленням у ЗМІ тематично-творчих зустрічей з митцями, котрі користуються в суспільстві безумовним авторитетом. Головним питанням на них має стояти органічно зумовлений зв’язок між рівнем духовності, культури, способом мислення, вчинками і соціальним станом людини як Божого створіння та її фізичним буттям. Адже люди просто не відають про ці зв’язки. Тому й чинять беззаконня, тому й дісталися провалля самознищення. Кон’юнктурщина в ЗМІ, які вже не зважають на те, що пропагують відвертий сатанізм, байдужий формалізм педагогів і батьків у виховних процесах розквітають буйним цвітом саме через штучне відсторонення або інертність істинних митців.
Але ми здатні, з метою зупинення процесів самознищення людства, нашого народу, наших рідних і близьких, задля консолідації зусиль усіх небайдужих до долі людської цивілізації активізувати дії творчої та наукової інтелігенції на досягнення стратегічних завдань духовного та інтелектуального розвитку і вжити усіх доступних заходів серед яких наступні:
1. Консолідувати зусилля! Створити постійно діючий координаційний орган для об'єднання і розповсюдження досвіду мистецьких спільнот на місцях з генерації ідей та заходів, спрямованих на просвітлення суспільства. Пропонувати національним мистецьким і науковим об’єднанням провести власні форуми творчої та наукової інтелігенції, на яких окреслити проблеми духовно-культурного і морального розвитку людства, закликати діяти у відповідності до узгоджених критеріїв мистецтва духовного відродження (п.2).
2. Відмежуватися натхненним мистецтвом від сатанинського! Мистецтво формує мораль! Провести на місцях дієві спільні збори творчої інтелігенції з участю представників творчих спілок усіх відомих напрямів мистецтва, на яких опрацювати головні критерії спрямованості творчості на відновлення істинної духовності та життєдайної моралі людини і відокремитися, таким чином, від псевдомистецтва – інструмента розбещення людства. Оприлюднити опрацьовані та узгоджені критерії якнайширше!
3. Об`єднатися з журналістами! Зупинити штучну деградацію! Запросити до співпраці творчі та професійні об`єднання журналістів, котрі несуть першорядну відповідальність за стан людської цивілізації разом з митцями. Пропонувати законодавчим органам зобов`язати ЗМІ відповідними законами припинити розбещення суспільної моралі заради сумнівної цінності матеріальних статків (заборонити рекламу алкоголю, зброї, насильства, гламурного марнославства). Натомість, закликати ЗМІ працювати у відповідності до критеріїв мистецтва духовного відродження, узгоджених попередньо (п.2) і під гаслом: «Бути просвітленим духовно має стати модно!»
4. Залучити освітянську спільноту! Провести відповідні заходи разом з освітянами та науковцями, а також представниками виборних і виконавчих органів влади всіх рівнів де розкрити закономірну спільну нашу відповідальність у згаданих процесах і закликати їх до співпраці у вихованні молоді високодуховної моралі.
5. Знання і досвід наймудріших – дітям! Налагодити зв'язок поколінь шляхом проведення регулярних презентацій та творчих зустрічей в освітніх та виховних закладах, на яких висвітлювати динамічний зв'язок між рівнем духовності, культури та інтелекту кожного з представників людства і перспективою його фізичного існування. Кожна дитина з юних літ має як аксіому знати, що людина несе відповідальність за кожен негативний вчинок, слово чи думку і винагороджується за позитивні.
6. Долучити владу! Запропонувати представникам влади (держадміністрацій, виборних органів, тощо) брати безпосередню участь та сприяти регулярному проведенню таких творчих зустрічей з молоддю, розкриваючи рівень особистої відповідальності урядовців перед Творцем і Натхненником Всесвіту за негативні рішення стосовно заходів та закладів, що служать розвитку духовності.
7. Пропонувати підтримати заклики-звернення «Шлях дімантовий» та «Шлях із Армагеддону» (http://afgan.pl.ua/uk/home) до найвпливовіших наддержавних інституцій планети з закликом щодо активних системних дій у процесах духовного оздоровлення людства заради врятування від прірви самознищення. Заклику, де викладені пропозиції щодо виховання спільноти людей високої моралі та істинної духовності, які створять суспільство позбавлене рабських принижень і примусів, але на засадах любові і злагоди, у гармонії з Всесвітом.
Вочевидь наближається час, коли кожному з митців доведеться відповідати на питання: «Що ти, Натхненник Божий, зробив для врятування спраглих душ від хаосу бездуховності?» Але творча і науково-освітянська інтелігенція має шанс розпочати відродження. Саме мистецько-культурна спільнота має стати ініціатором втілення запропонованої програми і поширення її у всьому світі. Тож – об`єднаймо наші зусилля!
Лауреат державної
літературно-мистецької премії
імені Богдана Хмельницького
Ігор Моісєєнко